Команда "Профі - Арт", Великоолександрівська ЗОШ №2

Це цікаво

ЯК ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ?


Якщо ти з дитинства мріяв стати лікарем або космонавтом, і досі не сумніваєшся в правильності свого вибору - у тебе немає проблем і ти щаслива людина. Тому що багато юнаків і дівчат зовсім не уявляють собі, "ким бути" і куди вступати, коли продзвенить довгоочікуваний останній шкільний дзвінок.
Добре, коли проблема вибору професії тривожить - це означає твою соціальну й психологічну зрілість.
Труднощі професійного самовизначення виникають у двох категорій юнаків і дівчат.
Перші - поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. З того, що оточує у світі, їх ніщо не приваблює особливо, і взагалі мало орієнтуються у світі професій.
Друга категорія юнаків і дівчат - дуже активна й у навчанні, і в різних інших формах життя. Їм цікаво все. Однак... вони теж не можуть визначитись, що подобається їм більше, і з чим хотіли б пов'язати своє життя.
Як же розібратися в собі?
Психологи вважають, що під час вибору професії дуже важливою є відповідність між психологічними особливостями людини й відповідними характеристиками професії. Професія повинна бути цікавою. Якщо ти любиш техніку - інтерес до неї буде підтримувати тебе, наприклад, в роботі слюсаря з ремонту автомобілів.
Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані "професійно важливі якості". Наприклад, оператору комп'ютерного набору, обліковцю та електромонтеру дуже важливо мати добру увагу, слюсареві з ремонту автомобілів - технічне мислення, секретареві - гарно спілкуватись й т.ін. Тому, обираючи певну професію, важливо усвідомити, чи є в тебе здібності, що відповідають професійно важливим якостям.
Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен збігатися із твоїм особистісним, характерологічним типом. Скажімо, якщо ти товариська людина - тобі більше підійдуть професії, пов'язані із численними контактами, наприклад, секретар, а якщо емоційно нестійка - не зможеш виконувати такі види діяльності, що вимагають концентрації уваги протягом тривалого часу, наприклад, електромонтер, обліковець.
Твій характер тільки формується, тому не слід, наприклад, відмовлятися від професії секретаря тільки тому, що ти нібито "сором'язлива". Працюй над собою, пізнавай себе. І пам'ятай, що головне - інтерес, а здібності формуються в діяльності. Звикай працювати, трудитися.
Отже, для того, щоб обрати професію, необхідно насамперед пізнати себе. Ти, напевно, часто задаєш собі запитання: "Який я?". Допомогти краще пізнати себе й частково відповісти на це запитання (повністю ти не відповіси ніколи) допоможе практичний психолог.
Таким чином, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, ти переходиш до вибору вже не професії - а навчального закладу. Ухвалення рішення повинно ґрунтуватися на таких факторах: репутація навчального закладу, думка друзів, батьків, наявність стипендії, гуртожитку, їдальні і т.ін.
Завжди пам'ятай: остаточний вибір тільки за тобою, тому що обираючи професію, ти обираєш долю!

Професія повинна приносити задоволення і забезпечувати максимальну реалізацію твоїх можливостей!
Цікава класифікація лікарів
Терапевт.
Це не доктор, це менеджер. Він поняття не має, як вас лікувати, але може сказати, до кого треба звернутися. Якщо знає, хто це може зробити. Але не факт, що той, кого він знає, знає, як вас лікувати. Загалом, незважаючи на те, що медицина зробила крок далеко вперед, надія залишається як і раніше тільки на бога, якого, як відомо, більшовикискасували ще у 1917 році.
Хірург.
Хірург він як сапер. Помиляється тільки один раз. Правда якщо сапер помиляється тільки один раз у своєму житті, то хірург помиляється тільки один раз у вашому житті. Навіть якщо після помилки хірурга вам вдалося зберегти життя, повірте, воно таке вам на біса не потрібне. Як і сапер, хірург керується не накопиченою інформацією, а інтуїцією. І в цьому наше щастя, оскільки в медицині інтуїція і раніше куди надійніше.
Оториноларинголог.
У цих лікарів явний комплекс неповноцінності. Спочатку їх називали ухогорлоносамі. Але це їм здалося несерйозним. Тоді їх стали називати ЛОР-лікарями. Але й цього їм здалося мало. Тепер вони об’єдналися з логопедами, оскільки без допомоги логопедів люди вимовляти їх нову назву не можуть. Та й, чесно кажучи, не дуже-то й хочуть. Найбільш суттєва допомога від цих лікарів, це коли ви, нарешті, без слухового апарату зможете з першого разу розчути назву його професії. Воно вам треба?
Стоматолог.
Іноді, щоб їх відразу не розпізнали, вони називають себе дантистами. Найстрашніші лікарі. Одне щастя, кількість спілкувань з ними у середньостатистичної людини обмежена 32 візитами. А для тих, у кого немає зубів мудрості — 28 візитами. Адже розумні люди завжди говорили, що простакам живеться набагато легше (на 12,5%). Так що вирішуйте самі.
Окуліст.
Цим теж здалося мало і вони стали називати себе офтальмологами. Люди вкрай неприємні, оскільки завжди хочуть, щоб ви бачили те, на що очі б ваші не дивилися.
Гінеколог.
Найкраще обдаровані долею лікарі, оскільки у них в два рази менше пацієнтів, ніж у решти ескулапів. Цікаво, що серед гінекологів практично не зустрічаються чоловіки. Оскільки в гінекології все строго — або ти чоловік, або гінеколог. Спробуйте 61320 годин на рік дивитися на найцікавіші частини тіла жінок, і гарантую вам, ви швидко втратите до них інтерес. Не можна перетворювати хобі на професію.
Акушер.
Найповажніший в медицині лікар. Саме він забезпечує роботою всіх інших лікарів.
Венеролог.
Єдиний лікар, зустріч з яким поєднується хоч з чимось приємним, ... Наприклад, з приємними спогадами. Це найчесніший лікар. Він — єдиний, кому ви платите за задоволення, навіть незважаючи на те, що це задоволення доставив вам не він.
Невролог.
Теоретично може вилікувати все, окрім хіба сифілісу і переломів, оскільки всі хвороби від нервів. Практично ж абсолютно даремний. Він може вам сказати «Не нервуйтесь», але так само, як і ви, поняття не має, як цього домогтися.
Алерголог.
Самий проактивний лікар. Він абсолютно впевнений (і треба відзначити, у нього є на те підстави), що всі жителі цієї планети є його пацієнтами. Тому головна мета в житті алерголога — це знайти у вас алергію, поки ви від нього не втекли.
Психіатр.
А це, відповідно, самий пропасивний лікар. На відміну від алерголога, він тільки смутно здогадується, що всі жителі цієї планети є його пацієнтами, і не хоче подивитися правді в обличчя. Користі від нього теж небагато. Ну скажіть, хіба може хворому допомогти інший хворий? Цікаво, що психотерапевти існують, а ось Психохірургія так і не з’явилися.
Реаніматолог.
Самий заздрісний лікар. Він просто не може допустити, щоб ви були щасливі у той час, поки він змушений залишатися в цьому лайновому світі.
Нарколог.
Ні, брешу. Ось вони точно самі заздрісні, оскільки хочуть позбавити людину останньої радості в житті.
Сексопатолог.
Дай бог вам так ніколи і не дізнатися про його існування.
Андролог.
Це світла сторона сексопатолога. Сексопатолог говорить вам про те, що у вас погано. андролог говорить про те, як вам зробити це ще краще. Вічна тема — боротьба світла і безпросвітності.
Дерматолог.
Даремно смієтеся. При всій неблагозвучність — дуже потрібний, хоча і дуже нещасний лікар. Вам цікаво, хто живе у вас під обідком унітазу і в інших важкодоступних місцях? Ні? А він кожного цього гада повинен знати в обличчя!
Анестезіолог.
Дуже корисний лікар. Він робить так, щоб ви нічого не відчули. А якщо він помилиться — це навіть на краще. У цьому випадку ви вже більше нічого не будете відчувати.
Гастроентеролог і дієтолог.
Абсолютно даремний продукт прогресу. До середини XX століття їх цілком успішно замінювали Соловки, Воркута, Сахалін та інші місця природного лікування.
Імунолог.
Дуже ледачий лікар. Він завжди намагається перекласти свою роботу на ваш організм.
Пульмонолог.
Єдиний лікар, який не поділяє оману своїх колег, що якщо кинути курити, всі хвороби пройдуть самі собою.
Кардіолог.
Абсолютно позбавлений романтичних почуттів. Тільки у нього слова «Серце, тобі не хочеться спокою» не викликають ніяких позитивних емоцій.
Травматолог.
Ці лікарі дуже люблять спорт. Практично все його види, за винятком хіба шахів.
Фармаколог.
Якщо більшість лікарів займаються тим, щоб видалити з організму зайве, то фармакологи навпаки намагаються запхнути в нього всього і побільше. І з цікавістю потім спостерігають, яким чином організм буде реагувати на знущання над собою.
Токсиколог.
Завдяки фармакологам цей лікар ніколи не залишиться без роботи. Принаймні, на поточний момент фармакологи забезпечують його роботою більш ніж на 50%.
Вірусолог.
Дуже товариський лікар. Саме йому випало на долю рідкісне щастя практично щодня розширювати коло свого спілкування.
Епідеміолог.
Той же вірусолог, але страждає манією величі.
Педіатр.
Дуже жорстокі люди. Якщо всі інші лікарі дістають нас вже у свідомому віці, то педіатри готові позбавити нас самих прекрасних днів нашого життя — нашого дитинства.
Ортопед.
Усуває наслідки знущань людини над власним організмом. Якщо педіатр починає цікавитися нами з моменту народження, то в руки до ортопеда ми зазвичай потрапляємо відразу після вступу до школи. У цьому плані ортопеди тісно співпрацюють з міністерством освіти.
Ревматолог.
Найбезпечніший лікар. Зазвичай він приходить до вас, коли з вас вже пісок сиплеться і вам вже байдужі наслідки його лікування.
Рентгенолог.
Ці лікарі відмінно влаштувалися. Спочатку вони вивчають вас рентгенівськими променями. Потім вивчають негативні наслідки свого попереднього вивчення. Рентгенолог в принципі може дізнатися про вас багато цікавого, якщо у нього раптом несподівано з’явиться бажання скористатися плодами своєї праці.
Сомнолог.
Що, ніколи не чули? А даремно. Ці лікарі готові зазіхнути на найсвятіше, що у нас є — на сон. Чисто теоретичні — дуже корисна і навіть універсальна галузь медицини. Тільки сомнологи додумалися, що іноді досить вилікувати одну людину від хропіння, щоб врятувати від безсоння всіх, хто його оточує. Але ось як вилікувати цього одного, вони додуматися ще не встигли.
Фізіотерапевт.
По-моєму це просто садист. Він чомусь впевнений, що якщо вас гарненько торохнути струмом, то вам стане набагато легше. Мабуть в дитинстві ці лікарі любили пхати пальці в розетку, і тепер вважають, що і всі інші повинні пройти через муки, які колись зазнали вони.
Еметолог.
А ви думали це все так просто — з вечора нажертися і всю ніч обіймати унітаз. А ось і ні. Еметолог з наукової точки зору точно знає, від чого вас нудить. Навіть якщо вас нудить від нього самого.
Ендоскопіст.
Цього медом не годуй, дай потикати у вас всяким лайном, призначення якого часом невідомо йому самому. Втім, метод цілком дієвий. Організм дуже часто разом з ендоскопом сам виприскує все те, що ендоскопіст з нього і намагався отримати.
Судмедексперт.
Єдиний лікар, який навіть не намагається зробити вигляд, що він когось лікує.
Патологоанатом.
Найвисокопрофесійніший з усіх лікарів. Тільки він точно знає, що і від чого у вас боліло.

Є така професія – рятівник


Не помилюся, якщо скажу, що в дитинстві кожен другий хлопчик на питання вчительки про обрання майбутньої професії відповідає, не вагаючись, що бачить себе пожежником або рятівником. Звісно, роки згодом вносять свої корективи у дитячі мрії, але чимало юнаків пов'язують життя з роботою для справжніх чоловіків – сильних, мужніх, витривалих. За велінням душі й серця вони, ризикуючи власним життям, щодня роблять неможливе, аби ми з вами не залишилися наодинці з вогняною стихією. Сімнадцятого вересня, в день святої ікони Неопалимої Купини, яка є покровителькою пожежників і рятувальників, усі працівники аварійно-рятувальних служб, цивільного захисту, а також громадяни, які брали участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захищали життя і здоров'я людей, відзначають своє професійне свято.
Для рятувальників немає, так би мовити, спокійної пори року – зима, весна, літо чи осінь, завжди знайдеться робота. Однак існують чіткі сезонні тенденції виникнення тих чи інших подій. Практика роботи підрозділів показує, що з року в рік в осінньо-зимовий період збільшується кількість виїздів на пожежі. При цьому найбільше таких подій в житловому секторі і призводить до них людський фактор. Різко зростає кількість пожеж з електротехнічних причин і при неправильній експлуатації пічного опалення , при палінні у нетверезому стані.
Актуальним для  служби залишається і попередження загибелі людей на воді. Восени це любителі рибної ловлі, які виходять на воду на плавзасобах, а взимку – рибалки, які ризикують власним життям, виходячи на тонку кригу.

Профорієнтаційні поради
Лист сестрі
Привіт моя дорогенька!
Сестричко вітаю тебе із закінченням ще одного навчального року! Але ж якого! Передостаннього. Незабаром у тебе тестування, отримаєш атестат зрілості і перед тобою простягнеться дорога у доросле життя. Сонечко, ти навіть не уявляєш собі, як мені хочеться тебе обійняти, взяти за руку і допомогти зробити перші кроки на цьому шляху. До сліз боляче, що я так далеко, але нічого, прорвемося! Нехай мої листи, через кілометри, які розділили нас, принесуть тобі мою любов, мою радість, мою підтримку, мій маленький досвід.
Пам'ятаєш, ще "коли ми під стіл ходили", мама постійно Маяковського декламувала: "У меня рас тут года, будет мне семнадцать, Где работать мне тога, чем заниматься? ... Докторам хорошо, а рабочим лучше. Я б в рабочие пошел, пусть меня научат. Вставай! Иди! Гудок зовет...". Ти, зараз смієшся, правда? Я теж, ми такі милі були, безтурботні, декламували вивчені віршики по черзі на стулі... зараз все складніше. Згадай, здається в садочку ти мріяла танцювати, а коли тобі було 7, ти зробила медичні картки для кожної ляльки і щодня робила їм щеплення. Тато тоді радів і з гордістю говорив, що в родині підростає лікар. А пам'ятаєш, як він відмовляв мене, коли я заявила, що хочу бути кілером і заміж вийду за мафіозі.
... Якось на уроці української літератури я декламувала: "Вчителько моя, зоре світова...", очі у мене чомусь вологими стали, я всю душу, намагалася вкласти у вірш. Катерина Михайлівна, наша "класна", помітивши цей нюанс, так зраділа і ще з місяць на всіх позакласних уроках і зборах ставила мене в приклад, як майбутнього вчителя. На той час мене і тебе, думаю, також такі ситуації тішили, забавляли, а зараз, я можу лише уявити, як тобі складно. Адже так хочеться отримувати радість і натхнення від того, чим займаєшся щодня в житті.
Ти писала, що мама з татом весь час сперечалися юридичний чи економічний має обрати донечка, а бабуся взагалі розповідала, як чудово на філологічному. Вони і досі тебе агітують, кожен за свою "партію" чи вже домовилися. Ти, мабуть, пам'ятаєш, коли я була в 11-тому, зі мною була та ж сама історія. Я їх обожнюю і усвідомлюю, що все, що вони роблять, це з великої любові. Прислуховуйся до них, до їх аргументів, але, не забувай, що режисер свого життя ти і тільки ти і тобі вирішувати, яку головну роль ти бажаєш отримати, обміркуй усе, зваж, обери своє і ти матимеш роботу і "бонус" у вигляді здійснених мрій. Принаймні однієї точно - ти зможеш реалізувати себе в житті. Вибач, я ,певно, починаю ставати нудною. Повір, я не хочу почитати тобі ще одну нотацію чи дати цінну вказівку, просто хочу бути корисною.
Якщо чесно, коли я була в аналогічній ситуації, я мало що розуміла. Точно не знала, чого хочу я, які професії потрібні, що у мені такого особливого, що можна розвинути і досягти чогось. Я лише знала, що юрист - звучить "круто", льотчик - романтично, дизайнер - гарно, а сантехник - якось не дуже. Я не здогадувалася, що хороший сантехник чи електрик можуть отримувати більше, ніж поганий режисер чи юрист і робити свою справу із задоволенням... П'ять років навчання, підробітки, різні курси, власне, я й зараз ще перебуваю у стані пошуку. Я пішла ліворуч і обрала шлях "спроб і помилок".
Мій метод - це пошук свого шляху "всліпу", випробовуючи себе в різних професіях доти, доки не знайду те, що буде давати засоби для достойного існування і задоволення від роботи. Мій шлях складний тим, що процес пошуку може затягнутися, а це небезпечно, бо якщо людина не задовольняє своєї найвищої потреби в самореалізації, не знаходить свого місця в соціумі, не отримує задоволення від життя, займаючись улюбленою справою, вона може з часом зневіритися, піддатися депресії і відмовитись від пошуку.
Є ще один шлях, шлях "пізнання і свідомого вибору", який починається з пізнання самого себе, своїх інтересів, нахилів, особливостей мислення, пам'яті, нервової системи і продовжується знайомством зі світом професій. Необхідно дізнатися, які вимоги висуває професія до людини і співставити їх зі своїми індивідуальними особливостями, ось так можна зробити свідомий правильний вибір. От бачиш, я знову поводжуся, як зануда і не факт, що востаннє, але ти маєш знати те, що я говорю, воно не завадить, а, навіть, якщо ти це вже знаєш, то маєш нагоду осмислити свої знання і правильно ними скористатися.
Ще я якось вичитала в якійсь розумній книзі, що під час вибору професії необхідно мати уявлення про умови такого вибору. Які ж вони? Існує 3 головних вимоги, що має задовольняти обрана професія: "хочу", "можу", "потрібно".
"Хочу" - це особисті цілі і цінності (професійні інтереси і нахили);
"Можу" - пізнання себе і своїх можливостей, стану здоров'я;
"Потрібно" - знання професійної сфери, шляхів і засобів досягнення мети, потреб ринку праці. Лише в тому випадку, якщо людина зможе поєднати свої "хочу", "можу", "потрібно", її професійний вибір буде точним і вдалим.
Все, все, далі обіцяю бути більш розважливою! Я хочу коротесенько описати тобі ті "місця", де можна отримати купу цікавого, що допоможе дізнатися тобі і про себе і про професію більше, і про те, де цій професії навчають, і не просто навчають, а роблять це найкраще.
На дорогу до школи ти витрачатимеш 5 днів на тиждень цілісінький навчальний рік близько години часу, якщо відмовитися тимчасово від аудіо книг і українського року, або скоротити час на їх прослуховування до 30 хвилин, можна придбати і почитати профорієнтаційні газети і журнальчики, наприклад, журнал "Кампус" - призначений для абітурієнтів, їхніх батьків, студентів, освітян та роботодавців, там можна знайти рейтинги світових вузів, матеріали, що допоможуть під час підготовки до тестування:
  • " цікавенький, яскравий журнальчик "12+", кожен його номер присвячено якійсь маловідомій, як правило, професії;
  • " у газеті "Освіта і кар'єра" можна знайти освітні новини, познайомитися з інформацією про освіту в Україні та закордоном, про нові технології в освітньому процесі та бізнесі, з основними законами, що регулюють освіту і ще цікава деталь, можна почитати інтерв'ю з відомими людьми, які діляться своїм досвідом;
  • " коли визначишся з професію, переглянь довідничок навчальних закладів "Куди піти навчатися", він містить адресно-реквізитні дані про навчальні заклади різних рівнів акредитації, про те, коли в них проходять дні відкритих дверей, а також довідкову інформацію про різні курси, навчальні центри, автошколи, дистанційну освіту.
Я знаю, ти дівчинка допитлива, якщо за щось берешся, до доводиш до кінця, тож можу ще запропонувати тобі озброїтися більш серйозною літературою, скажімо, довідниками, типу, "На шляху до вибору професії", "Довідник навчальних закладів України", "Освіта в Україні", "Психологія популярних професій", "Пізнай себе - знайди роботу", або ще якимись аналогічними. Єдиний недолік цих видань - їх вартість, тож обери і купи або передплати, те що тобі більш до смаку, більш "легкий", кольоровий "+12" чи більш серйозний за змістом "Кампус" чи поєднай приємне з корисним, скажімо, "+12" і "Освіту і кар'єру" або "Кампус" і "Куди піти навчатися".
Вдома можеш виділити хоча б по 15 хвилин і переглянути в Інтернеті непогані, на мій погляд, ресурси, вони тобі будуть цікаві не лише в цей період підготовки до вибору професії, а й коли будеш навчатися. Ти ж знаєш, яка я іноді буваю наполеглива і педантична, даруй мені ці слабкості, я свого часу, для зручності склала список деяких цікавих ресурсів, а перед тим, як писати тобі цей лист, я ще й уточнила його злегка, відкоригувала, і от що вийшло.
Все тесты [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://vsetesti.ru/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
Безліч тестів, що допомагають у пізнанні себе, а також є можливість створити свій власний тест.
Київський молодіжний центр праці [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://kylc.com/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Тут можна почерпнути інформацію про різноманітні молодіжні програми, про освітні виставки, про профорієнтаційні проекти, про працевлаштування за кордоном, а також знайти контактні дані філій аналогічних центрів в різних містах України та дізнатися про їх профорієнтаційні програми та заходи.
Пізнай себе [Електронний ресурс] / За підтримки Інституту обдарованої дитини. - Електрон. дані. - Режим доступу :http://ostriv.in.ua/index.php?option=com_tests&test_cat_id=3. - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Тести on-line.
Портал професійного консультування [Електронний ресурс] / Осадчий В. В., Сисоєва С. О . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://profi.org.ua/. - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Портал пропонує користувачам декілька алгоритмів, які повинні полегшити вибір та зменшити час на пошук необхідної інформації.
" Покроковий алгоритм отримання послуг професійного консультування для молоді (пофесіограми, профорієнтаційні тести, Довідник професій та багато іншої корисної і цікавої інформації),
" Покроковий алгоритм отримання послуг з працевлаштування (трудове законодавство, вакансії, складання резюме тощо),
" Покроковий алгоритм отримання послуг професійного консультування для батьків (блок тестів для батьків, тести, що допомагають визначити творчий потенціал дитини, корисні посилання, чат для батьків).
Профорієнтація - зроби свідомий вибір] /Благодійний фонд Розвиток України", Освітній портал. - Електрон. дані. - Режим доступу : http://www.profosvita.org.ua/uk/index.html . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Соціальний Інтернет-проект "Профорієнтація" спільний проект благодійного фонду "Розвиток України" та Інтернет-проекту "Освітній портал" пропонує інформацію для батьків,студентів, методистів, випускників про специфіку різних професій, про тенденції розвитку ринку праці, про освіту за кордоном, про центри зайнятості, міфи про престиж деяких спеціальностей.
Профориентация: Кем стать: Тесты / Центр развития "Гуманитарные технологи" [Електронний ресурс] . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://www.proforientator.ru/tests/tests.html . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
На цій сторінці російського ресурсу з профорієнтації можна пройти тести on-line: "Гуманітарій чи технар", "Життєві настанови", "Профорієнтатор" та ін.
Світ професій [Електронний ресурс] / ДЗ "ДБУ для юнацтва". - Електрон. дані. - Режим доступу :http://www.4uth.gov.ua/trade/index.htm . - Заголовок з титул. екрану. - Мова укр. - Перевірено : 07.07.2009.
Бібліотечний ресур, де можна знайти довідник професій, характеристики професій, профорієнтаційні тести та адресно-реквізитні дані профорієнтаційних служб.
Тест по от печаткам пальцев [Електронний ресурс] . - Електрон. дані. - Режим доступу : http://test.bio-met.ru/ . - Заголовок з титул. екрану. - Мова рос. - Перевірено : 07.07.2009.
Цікавий тест пізнання себе і своїх прихованих здібностей за відбитками пальців. Тест включає профорієнтацію, інформацію про здоров'я, особливості організму, спортивні здібності, темперамент, самооцінку тощо.

Я знаю, що у Вас поки що обмежений трафік і ти, можливо, мені заперечиш, і матимеш рацію, що профорієнтація обійдеться тобі не дуже дешево, але, якщо обереш своє, справа наживна. Сонечко, крім того є заклади, які пропонують безкоштовний доступ до усіх перерахованих ресурсів, в своєму правда, приміщенні, але це має свої плюси, ти зможеш усамітнитися і хоча б з годинку спокійно попрацювати.
Крім того, в деяких бібліотеках, скажімо, для юнацтва, для молоді є цікаві електронні ресурси, де зібрано кращі матеріали, що допомагають таким, як ти і я, зробити крок до освіти і професії. О, ще згадала, коли підеш до бібліотеки, запитай, чи не проходять у них уроки профорієнтації, якщо так, то неодмінно запишися на них, там і тести цікаві психолог можливо проведе, і з однодумцями можеш познайомитися, поспілкуватися. Зміна обстановки іноді допомагає зосередитися на важливих речах.
Ще згадала, якщо в школі працює Наталія Іванівна, психолог, підійди до неї, вона класна, може щось теж порадить, вона ніколи не відмовить, я теж якось до неї підходила, але це вже інша історія, про це якось потім.
Сонце, якщо вже почали говорити про тести і психологів, знайди і набери телефончик молодіжної біржі праці або соціальної служби для молоді чи центру зайнятості, ці організації, як правило, тісно співпрацюють і хоча б десь тобі щось та й порадять. Я знаю, що фахівці молодіжної біржі праці проводять тестування, що допомагає визначити нахили особистості до тієї чи іншої професії, а також ступінь сумісності людини і професії. Ще я дізналася, що молодіжна біржа праці набирає волонтерів в різні організації, установи, це теж непогано, так іноді спростовуються міфи про ті чи інші професії.
Усі перелічені вище джерела інформації допоможуть тобі під час пошуку істини, але визначатися і відповідати за обране рішення лише тобі, сестричко. Визначайся і не дозволяй нікому і нічому "ампутувати" твій шлях до мрії.
Готуйся до прийняття рішення, воно відповідальне, але також знай і те, що з кожним роком будуть з'являтися нові якісь професії і тобі все життя доведеться підвищувати кваліфікацію і опановувати суміжні науки, тож ні в якому разі, щоб ти не вирішила, не стався до цього рішення, як до чогось фатального. Працювати над собою, опановувати нове, а можливо й набути кількох спеціальностей завжди можна, будь ласка, дерзай, перед тобою ціле життя!
Сонечко, розраховуй на мене, я завжди спробую тебе підтримати, щоб ти не вирішила. Люблю тебе і цьомаю. Чекаю на відповідь. Бувай. Щасти тобі.
Твоя нудна, але любляча старша сестра.

Дерев'янко Євген
Вибір професії це надзвичайно важливий етап у житті людини, адже від цього вибору залежить майбутнє людини. Добре коли це питання вас цікавить особисто – це означає, що ви маєте високу соціальну позицію і маєте якусь конкретну мету у житті. Погано, коли батьки здійснюють за вас цей непростий вибір, тому що може статися так, що ви будете усе своє життя займатись справою, яка вас не цікавить,яка вам зовсім недовподоби.
Я вважаю, що, якщо ви творча натура, то ви повинні займатися роботою, пов'язаною з творчістю,якщо подобається техніка – то, відповідно, це має бути професія пов'язана з технікою. Під час вибору професії ви також повинні враховувати ваші здібності і особисті риси характеру. Якщо ви екстраверт – тобто любите спілкуватися з людьми, до для вас більше підійдуть професії, де ви повинні взаємодіяти з іншими. Якщо ж ви інтроверт, то ви повинні обирати собі таку професію, де мінімальне коло спілкування з людьми.
Ви також повинні оцінити вашу майбутню професію з різних точок зору:наскільки зміниться ваше життя після вибору професії;чи буде вам комфортно у цій професії,чи буде збігатися справа,котру обрали,з вашими з вашими рисами характеру. Щодо мене, то я ще не вирішив, ким я стану у майбутньому.
На даний момент у мене дуже багато інтересів і для мене відкриті усі шляхи в житті. Я хочу мати якусь рухливу роботу, так як я доволі спортивний і хотів би займатися спортом впродовж усього життя. Врешті-решт, я вважаю, що для того, щоб обрати правильну професію, треба навчитись розуміти себе,вміти аналізувати свої помилки і намагатися зрозуміти, для чого ви живете, і що для вас найважливіше,найцікавіше у житті.
Треба максимально збирати інформацію про професію, якою ви плануєте займатися. У цьому вам допоможуть ваші батьки, які вже мали деякі професії у своєму житті,вони вже мають досить багато досвіду, для того, щоб підказати вам, направити на вірний шлях,допомогти у виборі професії. Тож висновок такий, що під час вибору професії, ви повинні в основному робити так, як ви вважаєте, та не забувайте, що також протрібно прислухатися до порад ваших батьків,які вже немало побачили у своєму житті.
Єрохіна Олександра
Вибір професії — це важливий крок у доросле життя. В першу чергу – це відповідальність перед батьками, перед суспільством,а найголовніше перед собою! Ця відповідальність полягає в тому, щоб обрати саме свій шлях і ним йти. Робота і все, що з нею пов'язане, займає в більшу половину життя людини. Знайти себе в світі професії – означає дістати можливість гідно заробляти, відчувати себе потрібним людям, максимально повно розкрити свої здібності. І тут найважливіше — не схибити.
Іноді люди, не віднайшовши того, чого прагне їхня душа, присвячують себе якійсь справі. Чи правильно це? Чи стануть вони справжніми фахівцями, майстрами у своїй професії? Чи принесуть своїми діями користь суспільству та і собі теж? Що стосується мого вибору, то кожного разу мої думки, інтереси, погляди на життя змінюються. Іноді я і сама себе не можу зрозуміти.
На даний момент я хо¬тілося б присвятити своє життя туристичній справі. На мою думк, у це дуже захоплююча професія- ділитися своїми знаннями з людьми з інших країн, котрі відвідують мою Батьківщину. Одна з причин чому я обрала цю професію – це том,у що я з дитинства дуже люблю подорожувати,та мені цікаво дізнаватися про різні історичні місця і факти. Тому це дуже корисна справа, розповідати про захоплюючі та історичні події,а також дивовижні місцевості.
Та пройде ще багато днів, поки школа відчинить для мене браму у доросле життя і вкаже на широкий шлях моєї долі. У мене ще є час вирішити для себе, ким же бути. Хочу років за двадцять сказати, оглядаючись на своє життя,- яне помилилась у виборі професії,а значить,і у виборі долі!»
Синякова Анастасія
Не раз мені доводилося чути від дорослих, як важливо знайти своє місце в житті. Тоді я над цим не замислювалася, бо знала, що моє місце в моїй родині, в школі, серед друзів. І тільки зараз зрозуміла, наскільки це важливо — обрати свій вірний шлях, який пов'язаний ще і з професією!
Можна сказати, що свою майбутню професію обрала саме завдяки батькові, бо, дивлячись на нього, ще з дитинства мріяла стати міліціонером. Службовець МВС, що охороняє правопорядок у суспільстві і захищає законні інтереси людей, проводить боротьбу з правопорушеннями. Основне завдання міліціонера - охорона громадського порядку. З цією метою він має право здійснювати низку дій, у тому числі перевіряти у людей документи, вимагати від них дотримання суспільних норм і правил, затримувати тих, яких є підстава підозрювати в здійсненні правопорушень, і доставляти у відділення міліції. Для цього він в обумовлених законом випадках може входити в приміщення, використовувати транспорт, що належить організаціям і приватним особам, при необхідності застосовувати спецзасоби (у тому числі вогнепальну зброю) тощо.
Образа міліціонера або супротив йому при виконанні ним службових обов'язків кримінально караються . Дещо негативний образ міліціонера, що склався у сучасному суспільстві,- це не більше ніж негативні наслідки перехідного періоду розвитку нашого суспільства. Насправді міліціонер має бути професіоналом високого рівня, до здібностей і рівня підготовки якого пред'являється безліч вимог, а відповідність ним дає йому змогу ефективно захищати правопорядок і законні інтереси громадян. Міліціонери є працівниками, що служать у Міністерстві Внутрішніх справ, мають військові звання. Ті місця, де безпосередньо проходить їхня робота, - це не лише відділення і пости міліції, але і навчальні заклади, торговельні точки, стадіони, театри, кінотеатри, залізничний і авіатранспорт, автомобільні траси, метро та інші місця масового скупчення людей. Досить часто представникам цієї професії доводиться патрулювати певний район, виїжджати на місця злочинів, в зону проведення тих або інших суспільних акцій тощо. Початкову професійну освіту, необхідну для цієї посади, можна отримати в школах міліції, здобути вищу кваліфікацію - в середніх спеціальних учбових закладах і вузах у структурі МВС.
Міліціонерові необхідні спеціальні знання і уміння, що дозволяють професійно, швидко і без ризику для оточуючих затримувати порушників правопорядку, при необхідності стріляти, протистояти безладу в натовпі тощо.
Потрібна і юридична грамотність (не випадково міліцію називають правоохоронним органом: адже це завдання - захист законних прав громадян, а для цього необхідно добре знати, в чому вони полягають, і як охороняти громадський порядок, не порушуючи цих прав). Отже, я впевнена, що саме ця професія і залишиться моїм вибором, а, значить, і долею!
Касаткіна Марія
Усе життя людини складається з виборів. Зробивши один вибір, ми відсікаємо безліч інших можливостей, а тому кожного разу, як нам випадає щось обрати, ми повинні все ретельно зважувати, щоб зроблений нами крок помітно звучав відлунням у лабіринті нашого життя.
Вибір професії – один з найвідповідальніших моментів у житті кожної людини, адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість – одна з найважливіших умов життєвої повноцінності. Вибір професії значною мірою впливає на все наступне життя. До цих питань людина повертається не раз, але часто після школи молоді люди так і не знають, що б їм хотілося робити, їхні життєві інтереси ще не сформовані , тому необхідно зважити на всі аспекти стосовно вибору професії. Дивні істоти, ці люди: ніколи не задовольняються досягнутим, їм завжди здається, що щось краще пройшло повз них.
Я вважаю, що професію варто обирати за принципом перспективності. Не обов'язково перспективновні, яка вимірюється в грошовому еквіваленті, а швидше перспективновні у розумінні можливості постійного росту, вдосконалення себе, розвитку і поширення горизонтів своєї особистості. Я дуже добре малюю, постійно беру участь у конкурсах, тому мрію стати художником. Художники займаються вираженням ідей, думок і почуттів найрізноманітнішими способами. В класичному розумінні засобами вираження художника є фарби і полотно, а також глина, метал, тканина, скло, дерево, текстиль, пластмаса, фото- і відеотехніка, комп'ютерні технології та багато різноманітних матеріалів і засобів. Художники працюють в театрах, рекламних фірмах, фабриках, в дизайнерських бюро, художніх ательє та в компаніях, де потрібна їхня професійна допомога.
"Художник – людина, яка пише те, що можна продати. А хороший художник – людина, яка продає те, що пише",- говорив Пабло Пікассо.

Як вибрати професію яка тобі підходить?
Як правильно вибрати професію. «Ким ти прагнеш бути, коли виростеш?», - мабуть, це питання входить у п'ятірку самих популярних питань, які дорослі люблять задавати зовсім маленьким дітям. Але от благополучно минули одинадцять років шкільного життя, невблаганно насувається випускний бал, а сакраментальне «Ким бути?» усе сильніше тривожить душу й розум і дорослу дитину, і її батьків. Отоді й виникає питання, яку професію вибрати для себе й так, щоб ще не помилитися з вибором.
Що потрібно врахувати при виборі професії:
Корисна річ – тест на профорієнтацію - допоможе оцінити твої інтереси й риси характеру Насамперед, гарненько обміркуй, чого ти прагнеш від професії. У якій сфері діяльності тобі було б цікаво працювати, який спосіб життя ти плануєш вести, наскільки важлива для тебе висока заробітна плата й багато чого, багато чого іншого. І, звичайно ж, обов'язково врахуй свої здібності. Не варто мріяти про кар'єру програміста, маючи трійку по алгебрі. Тести на профоорієнтацію є практично в будь-яких популярних збірниках психологічних тестів, так що ти цілком можеш пройти їх вдома самостійно, але все-таки краще зробити це під час консультації із психологом. Він допоможе тобі зробити найбільш вірні виводи за отриманими результатами тесту й, в остаточному підсумку, визначитися з вибором професії.
Крім того, непогано б проаналізувати, які професії зараз користуються особливим попитом у роботодавців, а на які попит виросте років через п'ять, коли ти закінчиш навчання. У першому випадку кращий помічник – газети й сайти по працевлаштуванню, а в другому – прогнози соціологів, які можна знайти в інтернеті, і власний здоровий глузд.
Основні мотиви при виборі професії:
Престиж професії й розмір заробітної плати - не найкращі мотиви при виборі професії. Насамперед, давай розділимо причини, що спонукують вибрати ту або іншу професію, на зовнішні й внутрішні. Зовнішні причини пов'язані із впливом навколишнього середовища: думкою батьків, друзів, однолітків, бажанням добитися зовнішнього успіху або страхом осуду. За внутрішні причини відповідаєш ти сам – їх визначають твої здібності, схильності, звички й характер, і тільки вони. Що ж найчастіше змушує сьогоднішніх молодих людей вибрати ту або іншу професію?
Що ж найчастіше змушує сьогоднішніх молодих людей вибрати ту або іншу професію?
Лідер списку мотивів - престиж професії. Мотив, у принципі, непоганий, однак у ньому самому криється пастка. У наші часи у фаворі різного роду економічні і юридичні спеціальності. Однак уже зараз на ринку праці починає відчуватися надлишок тих же бухгалтерів, особливо, що не мають вищої освіти. І що буде з попитом на юристів і економістів у майбутньому – можна тільки припускати. Висновок простий: при виборі професії її престиж не повинен засліпити очі; про нього потрібно пам'ятати, але опиратися на нього одного – чи навряд розумно.
Почесне друге місце при виборі професії займає високий заробіток: ким би не працювати, аби тільки добре одержувати. І йдуть дівчиська, що ледь закінчили школу танцівницями в стрип - бари, а хлопчиська їдуть на північ різноробами. Головне, щоб був інтерес до самої професії, щоб вона стала улюбленою справою для вас Інтерес до змісту самої професії, тобто внутрішня причина її вибору, перебуває лише на третьому місці, ашкода. Той, для кого робота буде в радість, стає просто улюбленою справою, і працювати буде більш продуктивно й постійно самовдосконалюватися. І як нерозривно пов'язане з його успішною роботою, піде просування по службі й поважне відношення з боку колег. Так, до фанатизму захоплений програмуванням хлопчик стає, зрештою, винахідником власної мови програмування й власником підприємства по розробці програмного забезпечення. Йому залишається жалкувати лише про те, що обов'язки керівника практично не залишають часу на те, щоб цілком віддатися улюбленій справі.
Ще одна причина – доступність навчання. Одна справа – отримувати вищу освіту в ріднім місті, де живеш, інше – їздити за тридев'ять земель. А якщо живеш у маленькім містечку, де всіх навчальних закладів – одне ПТУ, перейменоване в коледж? Неважко зрозуміти, що, ставлячи в главу кута доступність навчання, ти суттєво обмежуєш список професій.
На жаль, якщо говорити про доступність навчання в тих випадках, коли на безкоштовній основі у ВУЗ вступити не вдалося, то велике значення має висота оплати за навчання. Звичайно, і отут можна знайти вихід: взяти кредит у банку, підробляти по вечорах, піти на заочне відділення, де плата нижче, - але все-таки одержати бажану спеціальність.
Найпоширеніші помилки при виборі професії:
Вибір професії - ваша особиста справа, не піддавайтеся натиску батьків або товаришів. Данина моді й забобонам. За всіх часів одні професії вважалися престижними, інші ж більшість обивателів уважала, м'яко кажучи, невартими. Є, приміром, такі люди – асенізатори. Хто прагне бути асенізатором? А тим часом, суспільству рівно необхідні й економісти, і сантехники, і медсестри, і адвокати. Так що, на перше місце став свої інтереси й здібності, і тільки потім - престижність професії. Інакше вивчишся, допустимо, на бухгалтера, а задоволення робота зі спеціальності приносити тобі не буде.
А тим часом, суспільству рівно необхідні й економісти, і сантехники, і медсестри, і адвокати. Так що, на перше місце став свої інтереси й здібності, і тільки потім - престижність професії. Інакше вивчишся, допустимо, на бухгалтера, а задоволення робота зі спеціальності приносити тобі не буде.
Крім того, поваги заслуговують і простий робітник, і фахівець із вищою освітою, якщо вони обоє – професіонали у своїй справі.
Не хотілося б, щоб довелося вибирати професію під натиском батьків або впливом товаришів також. Можна лише прислухатися до їхньої думки, адже вибір професії – твоя особиста справа, ніхто не проживе за тебе твоє власне життя. Представ, що ти пішов на економічний, тому що так прагнула мама. Пройшов рік, два або, що ще гірше, п'ять років – і ти зрозумів, як жагуче ненавидиш усі ці формули й графіки, а робота в офісі видасться тобі сумовитим просиджуванням штанів. Зрозуміло, що при такім відношенні до навчання диплом теж не блищить гарними оцінками, і про те, щоб більш-менш пристойно влаштуватися за фахом не доводиться навіть мріяти. Чи не чи стане тоді жалко витрачених впусту років?
Чи замислювалися ви, скільки років найтяжчої праці було покладено балериною на те, щоб добитися успіху? Захоплення тільки зовнішньою або приватною стороною професії, не розуміння того, що ще тобі треба вміти на тій або іншій роботі. Наприклад, ви бачили, як балерина пурхає по сцені, немов метелик. Чи хочеться, любуючись нею, замислюватися про те, скільки років найтяжчої праці було покладено на те, щоб добитися такої легкості? Незнання або недооцінка деяких своїх фізичних особливостей і недоліків – одне з неправильних напрямних при виборі професії.
У кожному разі, не варто ставитися до вибору професії, як до чогось незмінного, що раз і назавжди визначить твою долю. Спереду в тебе довге життя, у якім напевно найдеться місце й підвищенню кваліфікації, і освоєнню суміжних спеціальностей, а то й радикальній зміні роду діяльності.
Тест на виявлення типу професій, до якого ви схильні.
За допомогою цього тесту можна оцінити наскільки ви схильні до підприємництва, індивідуальної трудової діяльності. Тест має орієнтовний характер.
Визначте своє ставлення – негативне (“ні”) або позитивне (“так”) - до поданих висловлювань.
1) Я швидше розпочну власну справу, ніж працюватиму на когось.
2) Ніколи не працюватиму, там, де потрібно багато їздити.
3) Якщо я гратиму, то не робитиму малих ставок.
4) Мої ідеї спрямовані на поліпшення життя.
5) Ніколи не звільнюся з роботи, поки не переконаюся, що є інша.
6) Я не схильний ризикувати, щоб розширити свій кругозір.
7) Знаючи, що якась нова справа може закінчитися невдачно, я не вкладатиму в неї кошти, навіть, якщо вона обіцяє неабиякий прибуток.
8) Хочу дізнатися про життя якомога більше.
9) Не відчуваю особливої потреби в подіях, що збуджують.
10) Я не дуже енергійний.
11) Легко вигадую різноманітні прибуткові ігри.
12) Ніколи не битимусь об заклад на суму, якої в мене не має.
13) Мені подобається пропонувати нові ідеї або концепції, якщо реакція на них непередбачувана.
14) Я готовий брати участь лише в угодах, умови яких викладено чітко і зрозуміло.
15) Мене більше приваблює небезпечна, але високоплачувана робота, ніж безпечна та низькооплачувана.
16) За своєю вдачею я не дуже незалежний.


Якщо ви згодні з твердженнями 1,3,4,8,10,11,13,15 і заперечуєте 2,5,6,7,9,12,14,16-зарахуйте за кожне з них по 1 балу.
Якщо сума набраних вами балів – 13 і вище, ви, цілком імовірно, схильні до підприємницького ризику і маєте деякі риси риск-тейкера (так називають людей, схильних до ризиків).
"ОЦІНИ СЕБЕ"
Оцінити себе об ’ єктивно важко, але спробуйте!
Самооцінка допомагає визначити рівень розвитку вашого інтелекту. Залежність ця така: чим вищий рівень інтелекту, тим реальнішою є самооцінка.
Пере вами дві таблиці. У першій перелічені позитивні якості особистості, у другій – негативні. Поставте собі бали – від 0 до 5 залежно від того, наскільки ці якості у вас сформовані. Підсумуйте числа в кожному стовпчику. Визначте різницю в балах.
Отримана сума покаже, наскільки об’єктивно ви себе оцінюєте. Відповідайте швидко без обміркувань:
Акуратність
Буркотливість
Уважність
Брутальність
Дисциплінованість
Жадібність
Дружелюбність
Заздрісність
Життєрадісність
Замкнутість
Наполегливість
Злопам’ятність
Товариськість
Безтактність
Відповідальність
Вередливість
Чуйність
Мстивість
Принциповість
Нерішучість
Скромність
Нестриманість
Самовпевненість
Вразливість
Чесність
Розв’язність
Почуття гумору
Егоїзм
Якщо ви набрали 50-70 балів, то переоцінюєте себе
Якщо - 30-50 балів – ви досить об’єктивні.
Якщо отримали менш 30 балів – занижена самооцінка.

·         Де навчають робітничих професій? У коледжах, професійних ліцеях, професійно-технічних училищах, на виробництві або в спеціальних центрах Державної служби зайнятості. Варто відзначити, що вступити до таких навчальних закладів в деякому сенсі легше, адже потрібно складати лише вступні іспити, а не проходити ЗНО.
·         В яких галузях найбільш затребувані робітничі професії? В металургійній, деревообробній, суднобудівельній, в житлово-комунальному секторі, у автосправі.
·         Які з робітничих професій мають найбільший потенціал у найближчі роки? За даними Міністерства соціальної політики, а також обласних центрів зайнятості, у найближчі кілька років буде особливо відчутним попит на трактористів, кухарів, електрогазозварників, токарів, слюсарів з ремонту автомобілів, водіїв та продавців.
Слід додати, що, відповідно до статистики, лише кожен п’ятий українець працює за обраною спеціальністю. А це значить, що нерідко абітурієнти обирають „модні” чи „престижні” професії, слухаючи поради друзів, батьків чи просто наслухавшись реклами. В ідеалі, працювати потрібно за фахом, який не лише якнайкраще відповідає характеру і людини, а й приносить моральне задоволення.


Робітничі професії: актуальні, але не затребувані
Роботодавці шукають слюсарів, натомість знаходять юристів та економістів
Днями в Київському палаці дітей та юнацтва відбулася національна всеукраїнська виставка «Освіта. Робота. Підприємництво». Відвідавши її, «Урядовий кур’єр» з’ясував, що українці залюбки їдуть навчатися й працювати за кордон, проте нехтують робітничими професіями, які пропонують вітчизняні підприємства. Натомість роботодавці охочих освоїти професію, наприклад, фрезерувальника готові навчати за власні кошти й платити достойну зарплату. Ось тільки молодь продовжує вступати на юридичні й економічні факультети, забуваючи, що таких спеціалістів на ринку праці забагато.
По роботу —   з музикою
При вході до палацу гостей зустрічав святковий оркестр, налаштовуючи своєю музикою на мажорний лад. Сама виставка розташувалась на двох його поверхах: на першому розмістилися стенди ВНЗ, гостинно закликаючи всіх охочих вступати до студентських лав, а на другому дислокувались роботодавці, які пропонували вакансії. Цікавилася молодь і навчанням у профтехучилищах, уважно вислуховуючи їхніх представників. Дехто цікавився можливістю навчання за кордоном. 
— Найпопулярніші країни для вивчення англійської мови — Великобританія й Мальта, — розповідає менеджер однієї з освітніх компаній Маргарита Кононенко. — Ті, кого цікавить не тільки вивчення мови, а й навчання, віддають перевагу США, Канаді, Австралії. Ідеться про абітурієнтів із заможних родин. Хоч найпопулярніші серед українців виші Німеччини та Франції, куди можна вступити безкоштовно. 
Завітав на виставку і перший заступник голови державної служби молоді та спорту Сергій Глущенко.
— Сподіваюся, що відвідувачі зроблять правильний вибір навчальних закладів, а також  роботи, — сказав зокрема він.

Перебірлива молодь
Проте відвідувачі до цієї поради дослухалися лише частково. Оскільки на першому поверсі «кипіла справа», то на другому було спокійно. Тут переважно сиділи та сумували, виглядаючи претендентів на вакансії. А їм було що запропонувати випускникам.
— Нам потрібні спеціалісти на посади: майстер водопровідно-каналізаційного господарства, машиніст компресорних установок, слюсар з ремонту та експлуатації підземних газопроводів,  — розповідає провідний інженер з виробничого навчання ПАТ «Завод «Ленінська кузня» Людмила Дяченко. — І це ще не весь перелік вакансій. Середній рівень зарплати — приблизно 2 тис. грн. Для початківця це непогані гроші. Ми із задоволенням приймаємо на роботу випускників профільних профтехучилищ.
Ось тільки біля стенда Людмили Дяченко ми не побачили натовпу. А ті, хто проходив повз, запитували, чи не потрібні заводу юристи й економісти. Охочих стати звичайними робітниками ми не помітили. І це попри те, що за хорошим слюсарем роботодавці в чергу шикуються. До того ж, не можна сказати, що вони заробляють геть мізерні гроші. Кваліфікований робітник сьогодні може заробити 6—8 тис. грн. Та й на роботу їх готові приймати без досвіду, і старші колеги навчать усього молоде покоління. Головне, щоб було кого навчати.
Так, і на заводі «Антонов» шукають фрезерувальника, слюсаря-складальника і складальника-клепальника літальних апаратів із зарплатою від 4 тис. грн.
— Молодь не особливо цікавлять робітничі професії, а от старші люди, навпаки, підходять і розпитують, що і як, — каже інспектор відділу кадрів заводу «Антонов» Сабіна Євтимова. — Молодь хоч і підходить до стенда, здебільшого цікавиться, чи нема у нас вакансії юриста чи маркетолога.
Немов підслухавши нашу розмову, до стенда «Антонова» підійшла дівчина і запитала, чи не шукають тут маркетолога.
— Я торік закінчила політехнічний університет, факультет міжнародного права, й досі не можу знайти роботу, — скаржиться відвідувачка виставки Світлана Іванова. — Проте одну вакансію тут знайшла.
Біля стенда заводу ім. Петровського теж було порожньо. Проте інспектор відділу кадрів цього підприємства розповіла, що у них здебільшого працюють або пенсіонери, або зовсім молоді люди, а робітників середнього віку зовсім немає. І хоч початківцям тут готові платити лише 700-800 грн, згодом зарплата помітно зростає. Цей роботодавець готовий запропонувати молодим спеціалістам стабільну зарплату, спецодяг і навіть, якщо потрібно, молоко за шкідливість.
А біля стенда компанії, яка займається працевлаштуванням за кордоном, було на диво людно. Усім зацікавленим тут розповідали, що нині є робота в Арабських Еміратах. Щоправда, працевлаштувати вони можуть офіціантів, барменів, фітнес-тренерів і лише тих, кому ще не виповнилось 30 років. Заробітна плата для таких юних працівників становить у середньому $500—800. Проте роботодавець обіцяє безкоштовний переліт, харчування (часто одноразове) і проживання. Деякі роботодавці раз на рік також заплатять за переліт у відпустку додому. Також із працівником укладають контракт.


Немає коментарів:

Дописати коментар